Naar de hoofdinhoud Naar de navigatie

Van Dinter Smaakasperges, Asperge teler

Planet Proof badge

Adres

Van Dinter Smaakasperges

Paashoefsedijk 17, De Mortel 5425XM, Nederland

Contact met de teler

Van Dinter Smaakasperges

Al meer dan 50 jaar zit onze familie in de asperges. Ik, Toon van Dinter, begon al op jonge leeftijd voor de aspergekwekerij van mijn ouders te werken. In 1991 heb ik samen met mijn vrouw Jozé het familiebedrijf overgenomen. Dat wij de passie voor asperges voortzetten, blijkt wel uit ons succes. In 2012 hebben we namelijk de prijs voor de Lekkerste asperge van Brabant mogen ontvangen! Daarom hebben wij in 2013 de bedrijfsnaam veranderd van Maatschap Van Dinter van Rooij naar Van Dinter Smaakasperges

Teelt

Wij hebben ons gespecialiseerd in de vroege oogst van asperges. Normaal liggen asperges pas eind april in de winkels. Het is ons doel om rond Pasen al te pieken. Hierdoor is het noodzakelijk om al in februari te beginnen met het verwarmen van de asperges. In 1996 zijn wij dan ook overgegaan tot de aanleg van verwarmde teelt. In 2004 kwamen daar blaastunnels bij. De blaastunnels zorgen ervoor dat de zonne-energie veel meer tot zijn recht komt en zo worden de aspergeplanten veel sneller op een natuurlijke manier opgewarmd. Ook wordt bij sommige percelen de bodem extra opgewarmd door een soort vloerverwarming. Onder de aspergeplant zitten twee slangen met warm water verwarmd door hoog rendement ketels op aardgas. De slang zit vlak bij de plant zodat we geen hoge watertemperatuur aan hoeven te houden. Om de warmte vast te houden ligt er zwart-wit folie met daaroverheen minitunnels of blaastunnels. Door de tunnel kan de kachel begin april uit. De asperges zijn dan in volle groei en door de tunnels blijft de warmte toch behouden. Kosten nog moeite zijn gespaard. Maar dan heb je ook wat.

Momenteel kent ons bedrijf een oppervlakte van 3,5 hectare verwarmde asperges, 1,5 hectare blaastunnels en 1 hectare traditionele teelt. De asperge is een kostbaar product en verdient alle zorg. Wij hebben de kwaliteit van ons product dan ook hoog in het vaandel staan. Doordat we ‘slechts’ 10 hectare aspergegrond hebben, is er meer tijd om liefde en passie in ons product te steken. Dit heeft ervoor gezorgd dat het asperge-ras Cumulus van Van Dinter Smaakasperges in 2012 door het Brabants aspergegenootschap werd benoemd tot de Lekkerste asperge van Brabant. Naast de teelt van asperges, oogsten wij ook prei, aardbeien en breekpeen.

Kwaliteit

Veel mensen zijn dol op asperges, maar het schillen van het witte goud is een tijdrovend karwei. Daar hebben wij wat op gevonden: geschilde asperges! Sinds dit jaar hebben wij een nieuwe schilmachine die nauwkeurig en snel te werk gaat. De 12 mesjes zorgen ervoor dat zowel de dikke als de dunne asperges nauwkeurig worden geschild. Met geschilde asperges, wordt het verpakken en de houdbaarheid extra belangrijk. Door de asperge van zijn jasje te ontdoen, droogt hij namelijk eerder uit en blijft hij minder lang houdbaar. Een juiste verpakking is dus noodzakelijk. Ook daar hebben wij apparatuur voor in huis. Een machine verpakt de asperges in een schaaltje met speciale folie. Deze speciale folie zorgt ervoor dat de lucht wel uit de verpakking kan, maar er niet in. Hierdoor zijn de asperges ruim een week in de koelkast houdbaar zonder dat de kwaliteit en smaak verloren gaat. Het onderste stukje van de asperge kun je er wel afsnijden maar gebruik het in de soep of salade of gewoon bij je asperges. Dit stukje is in deze verpakking namelijk niet ingedroogd.

Tip

Pak voldoende koud water en leg daar de schillen in en voeg daar wat zout bij. Laat dit 10 minuten trekken. Haal dan de schillen uit de pan. Doe de geschilde asperges in dit kookvocht samen met wat zout en wat roomboter. Breng dit opnieuw aan de kook en laat dit 10 tot 15 minuten zachtjes koken, afhankelijk van de gewenste stevigheid van de asperges. Dit kookvocht kun je nog gebruiken voor het sausje. Prik altijd in de asperge of je ze goed vind.

Onze favoriete asperge is van het ras Cumulus. Deze aspergesoort is namelijk heel zacht en ook snel gaar. Het ras Bachlim is wat steviger en moet dus ook iets langer koken. Haal de asperges uit de pan en maak een lekker sausje van het kookvocht. Roer er eventueel een rauw ei door en wat geraspte kaas, voeg wat nootmuskaat toe en smullen maar! Je kan ook een schijfje ham om de asperges heen draaien, lekker als borrel hapje. Ben je een keer in de buurt van De Mortel? Kom dan eens langs. Naast verse producten van het land, verkopen wij ook eigen gemaakte aspergesoep en aspergesalade. Medio april verkopen wij ook aardbeien van een collega teler.

Onze favoriete asperge is van het ras Cumulus: deze is heel zacht en snel gaar.